Większość karpiarzy zdaję sobie sprawę że na złowienie okazałego cyprania duży wpływ mają między innymi:  wiatr, ciśnienie, opady oraz inne czynniki klimatyczne.  Więc kiedy wybrać się na zasiadkę karpiową? Kiedy karpie najlepiej żerują? Na te pytania udzielę odpowiedzi w poniższym artykule.

Karpie bardzo szybko wyczuwają zmiany ciśnienie, zawdzięczają to wspaniale zbudowanemu pęcherzowi pławnemu.  Pęcherz jest to „worek” wypełniony: mieszaniną azotu, tlenem oraz dwutlenkiem węgla.  Ciśnienie, które karp odczuwa w pęcherzu to nic innego jak suma ciśnienia słupa powietrza oraz słupa wody na jakiej karp przebywa w danym momencie. Dlatego nagła zmiana ciśnienia powoduje zakłócenie równowagi ciśnienia w organizmie karpi. Oczywiste jest że jeżeli ciśnienie gwałtownie się zmieni to karp odczuje to doskonale, w przeciwnym wypadku gdy ciśnienie będzie się zmieniało po woli to karp nie odczuje tego aż tak bardzo. Więc możemy z tego wyciągnąć prosty wniosek. Jeżeli ciśnienie gwałtownie się zmienia z dnia na dzień to nie ma sensu wybierać się na karpiową zasiadkę.  Natomiast najciekawsze jest to że karpie wyczuwają zmiany ciśnienia o wiele wcześniej niż człowiek. Na zachowanie karpi wpływa również ilość tlenu, który znajduje się w odzie. Podobnie ma się sprawa jak z ciśnieniem, kiedy tlenu jest w wodzie mniej ryby są mniej aktywne, oczywiście jeżeli w wodzie jest dużo tlenu to ryby są bardzo aktywne i szybko pobierają pokarm.  Podkreślam że idealne warunki na zasiadki to czas gdy ciśnienie waha się w granicach od 990 do 1000hPa. Natomiast jeżeli podczas zmiany ciśnienia na mniejsze pojawia się wiatr oraz deszcz i gwałtowny spadek temperatury to wcale nie powinniśmy się bać zasiadki, ponieważ udowodnione jest że gdy ciśnienie jest wysokie to maleje ilość tlenu w wodzie, w przeciwnym razie gdy ciśnienie jest niski i towarzyszą opady deszczu to w wodzie znajduje się więcej tlenu. Dzieje się tak, ponieważ krople deszczu spadające do wody dotleniają wodę. Warto wiedzieć że karpie potrafią wyrównywać poziom ciśnienia w wodzie. Robią to poprzez zmienienie swojego miejsca przebywania.Najczęściej zmieniają miejsca na głębsze. Poradzę Wam abyście na zasiadkach, gdy ciśnienie jest wysokie używali przynęt pływających oraz w przeciwnym wypadku gdy ciśnienie jest niskie i nadal się zmniejsza to należy zastosować przynęty tonące, które będą swobodnie leżały na dnie.

spław karpiaSpław okazałego karpia jest dowodem zwiększenie aktywności ryb podczas deszczu, gdy woda jest natleniona.1 KOMENTARZ

  1. Co do ciśnienia i żerowania karpi, nie jest prawdą że karpie nie żerują w przypadku zmian ciśnienia, długi czas spędzony nad woda i obserwacje to potwierdzają, nawet spadek ciśnienia w niektórych porach roku powoduje gwałtowny wzrost żerowania. Artykuł dość tendencyjny, nie poparty doświadczeniem. Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here