Wiosna to czas oczekiwany przez wielu karpiarzy, po długiej zimie. Najczęściej w maju, kiedy tylko lód się roztopi wybieramy się na pierwszą w roku zasiadkę karpiowe. Większość z nasz także łowi w zimę w takich miejscach gdzie woda nie zamarza. Ale gdzie po długiej zimie znajdują się karpie ? Gdzie żerują ?

GDZIE SZUKAĆ KARPI?

Po zimie jeżeli tylko pojawimy się nad zbiornikiem, nad którym będziemy planowali zasiadkę poradzę aby włożyć termometr do wody jeżeli nie mamy echosondy i odczytać temperaturę wody. Po zimie jeżeli woda będzie miała  8- 10 stopni to możemy wybierać się na zasiadkę karpiową. Aby znaleźć miejsce przebywania karpi oraz miejsce żerowania należy popływać po zbiorniku z echosondą, która tam będzie wskazywała temperaturę wody i odszukać takiego miejsca na naszym łowisku w którym temperatura wody będzie największa. Zazwyczaj są to płytkie miejsca akwenów, w których woda szybciej się nagrzewa niż w głębszych miejscach zbiornika.  Miejsca w których występuje podwodna roślinność oraz są osłonięte drzewami,  chronią wodę przed wiatrem i szybciej się nagrzewa. Takie miejsca to zatoki oraz płycizny, w których występuje roślinność oraz naturalne pożywienie karpia różne larwy i skorupiaki.  Zmiany pogody na wiosennych zasiadkach bardzo źle wpływają na reakcję karpi , ponieważ gdy woda ochłodzi się o kilka stopni karpie nie będą żerować oraz przeniosą się na głębszą wodę, w przeciwnym razie jeżeli temperatura wody wzrośnie karpie będą coraz pewniej żerować w płytszych miejscach akwenu.

WIOSENNE NĘCENIE

Po długiej mroźnej zimie karpie nie są tak ostrożne jak w innych porach roku w lecie lub późną jesienią. Co nie znaczy że musimy obficie nęcić. Nie! A wręcz przeciwnie nęcimy punktowo używając niewielkiej ilości zanęty. Po obserwacji spławu karpi w naszym łowisku lub po złowieniu ryby stopniowo donęcamy nasze łowisko ale z umiarem tak aby nie przesadzić z zanętą.

 

pva

Podczas wiosennych połowów użycie materiałów PVA to „strzał w dziesiątkę”.

 

PRZYNĘTY NA WIOSENNE KARPIE

Według teorii starszych pokoleń wędkarzy wiosną powinniśmy łowić na karpie na naturalne pokarmy takie jak białe robaki, czerwone robaki i inne przynęty zwierzęce. Łatwo możemy wyciągnąć wnioski ze starszych porad wędkarskich a natomiast w składzie naszej kulki proteinowej powinny znajdować się  dwa podstawowe składniki :mączki rybne, oraz suszona krew, które podczas wiosennych połowów przyczynią się do odniesienia sukcesów.Wczesną wiosną wykluczam kulki o smakach owocowych ! Uwaga to jest tylko moje osobiste stwierdzenie, ponieważ wczesną wiosną jeszcze nigdy nie sprawdziły mi się kulki owocowe.  Muszę także zwrócić uwagę aby nie przesadzać z wielkościami kule maksymalna średnica kulki na wiosenne połowy powinna wynosić 18 mm.

kulk

 

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj Komenatrz