Decydując się na zakup statywy karpiowego powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie na poniższe elementy, ponieważ odpowiedni statyw posłuży nam na prawdę wiele lat.

STABILNOŚĆ

Stabilność to najważniejsza cecha naszego stojaku. Warto przed zakupem zobaczyć kilka na nawet kilkanaście statywów i wybrać ten, który jest najbardziej stabilny. Kilka razy widziałem nad wodą stojaki o słabej stabilności, które podczas silnego odjazdu karpia po prostu się przewracały.

statyw karpiowyWAGA

Nie oszukujmy się. Skoro nasz tri pod ma być stabilny to powinien też swoje ważyć, ponieważ logiczne jest że lekki tripod nie będzie stabilny. Wybierzmy stojak o takiej wadze, która będzie odpowiednia i nas stojak nie będzie się przewracał. Słyszałem o akcjach gdzie podczas zacinania ryby wędkarz podniósł wędkę razem ze swoim statywem. Wniosek jest taki że stojak był zbyt lekki.

PRAKTYCZNOŚĆ

Mówiąc że nasz stojak musi być praktyczny mam na myśli przede wszystkim jego budowę a także rozkładanie. Sami już pewnie wiecie z własnego doświadczenia że stojaki rozkładamy w najróżniejszych miejscach nad brzegami łowisk. Nie zawsze są to proste brzegi, na których bez problemu rozłożymy stojak.

Dobry stojak powinien posiadać nóżki, które bez problemu możemy dowolnie regulować, dzięki czemu rozłożymy statyw niemal na każdym brzegu.

regulowane nóżki

Szybkość rozkładania to kolejna ważna cecha. Jedziemy na ryby aby powędkować a przede wszystkim przechytrzyć duże karpie, więc nie wyobrażam sobie godzinnego rozkładania statywu. Dobry stojak powinien być tak skonstruowany aby dosyć łatwo i szybko można było go rozkładać.

Nóżki naszego statywu powinni idealnie przylegać do zarówno płaskiego jak i krzywego podłoża. Jeżeli natomiast zamierzamy wędkować na pomostach to możemy dodatkowo dokupić sobie tak zwane „stopki do nóżek”, które pozwalają na przykręcenie statywu do podłoża.

Niektóre stojaki od razu posiadają bardzo przydatną rzecz, którą jest półka na której możemy trzymać igły, wiertła lub przynęty a także inne karpiowe akcesoria. Taka półka to naprawdę bardzo praktyczne rozwiązanie, które zdaje egzamin na każdej zasiadce.

KONSTRUKCJA

Nie ma co się oszukiwać. Jeżeli chcemy aby stojak na wędki posłużył nam trochę dłużej niż jeden sezon to musimy zwrócić uwagę na jego konstrukcję oraz z jakiego materiału jest wykonany. Nie ulega wątpliwości że najlepsze stojaki to takie, które są wykonane ze stali nierdzewnej. Dobrze wiemy że stojak wykonany z takiego materiału nie zardzewieje nam.

konstrukcja

SYSTEM ZATRZASKOWY

Wiadomo że niemal wszystkie stojaki posiadają systemy zatrzaskowe, dzięki którym możemy na przykład rozsuwać stojak oraz regulować wysokość. Warto zwrócić uwagę na wykonanie takich elementów, ponieważ zatrzaski to elementy, które używamy za każdym razem przy rozkładaniu a także składaniu statywu. Powinny być wykonane solidnie oraz po zaciśnięciu powinny dobrze trzymać.

stojak na karpie

BRAK LUZÓW

Przed zakupem statywu należy sprawdzić wszystkie elementy stojaka czy nie ma na nich luzów. Podczas brania karpia szczególnie przy silnym odjeździe luzy będą nas denerwowały. Kilka krotnie widziałem przypadki gdzie podczas brania buzz bary się obracały.

POKROWIEC

W dzisiejszych czasach przy zakupie statywu pokrowiec jest już w zestawie. Jeżeli zdarzyła by się sytuacja że ktoś nie miał w zestawie pokrowca to na prawdę warto go zakupić, ponieważ zawsze jest on dodatkową ochroną naszego stojaka.

pokrowiec

CENA

Jeżeli chcecie aby stojak służył wam trochę dłużej niż jeden sezon to nie ma co się oszukiwać ale musimy trochę wydać. Każdy zdaje sobie sprawę, że wykonany stojak z solidnych materiałów trochę kosztuje.

Podsumowując, jeżeli kupicie dobry,solidny stojak to posłuży wam na prawdę na wiele wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here