Na wielu łowiskach nie możemy używać środków pływających ze względy na całkowity zakaz korzystania z nich. Łowiąc karpie musimy poznać dno akwenu aby osiągnąć sukces. W tej sytuacji niezbędny będzie marker do sondowania dna za pomocą którego poznamy ukształtowanie a także głębokość dna naszego łowiska.

SPRZĘT

Najlepsze będzie wędzisko o długości 13 ft (3,90 m), które pozwoli nam na dalekie rzuty. Co wędziska to musimy wiedzieć mniej więcej na jakim dystansie znajduje się nasza miejscówka. Na bliskich dystansach każdy kołowrotek będzie dobry. Natomiast na dalszych odległościach najlepszy będzie kołowrotek typu Long Cast, który pozwoli nam postać nasz zestaw z markerem na dalszą odległość.

CIĘŻAREKGramatura ciężarka zastosowanego w zestawie z markerem zależy od odległości na jakiem będziemy sondować dno. Na bliskich dystansach wystarczający będzie ciężarek o gramaturze 70-80 gram. Sondując dno na dalszej odległości musimy użyć cięższego ciężarka o gramaturze 100-120 gram a czasem nawet cięższy. Jak już wspominałem ciężar naszego ciężarka zależy od odległości na której wytypujemy swoją miejscówkę i będziemy chcieli poznać jej dno.

ciężarki karpiowe

MARKER

Przy wyborze markera mamy podobną sytuację jak w przypadku ciężarka. Sondując dno na bliższych odległościach wystarczający będzie lżejszy marker. W przypadku sondowania dna na dalszej odległości będziemy musieli użyć znacznie cięższego markera. Na rynku karpiowym są dostępne markery o różnej gramaturze a także wyporności więc każdy znajdzie coś dla siebie.

marker karpiowy

ZESTAW DO SONDOWANIA

W skład zestawu do sondowania dna wchodzi: marker, ciężarek oraz oczywiście nasza linka główna. Warto także zastosować przypon strzałowy.

WYKONANIE ZESTAWU DO SONDOWANIA 

Na samym początku musimy przełożyć naszą linkę główną przez oczko ciężarka. Następnie na końcu naszej linki głównej dowiązujemy marker. Warto także dowiązać przypon strzałowy ale to już wedle własnego uznania.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here