Statywy służą nam przede wszystkim do ustawienia wędziska w odpowiednik położeniu. Wyróżniamy dwa typu statywów tripody, które mają trzy nogi oraz rodpody, które posiadają cztery nogi.

TRIPOD:

Stojak, który ma trzy nogi, każda z nich jest regulowana, dzięki czemu możemy nasz statyw dopasować do każdego podłoża. Łowienie na nierównym terenie nic nam nie będzie przeszkadzało, ponieważ każdą z trzech nóg możemy ustawić jak tylko chcemy. W skład tripoda wchodzą także buzz bary czyli stelaże na których znajdują się miejsca na sygnalizatory czy też dolniki. Na rynku występuje bardzo wiele buzz barów, które możemy dokupić do swojego tripoda. Najczęściej spotykamy z dwoma miejscami na wędziska, z trzema, a także z czterema miejscami na wędziska oraz o różnym rozstawie. Podstawową zaletą tripoda jest możliwość ustawienia wędzisk nawet w pozycji niemal pionowej.

tri pod     fot.stojak z trzema nogami (tripod)

ROD POD:

Statyw spierający się na czterech nogach. Każda z nóg jak w przypadku tripoda jest regulowana, dzięki czemu możemy ustawić nasz statyw na nierównym podłożu. rodpody także posiadają buzz bary, które możemy dokupić. Na rynku występuje bardzo wiele buzz barów więc jeżeli nie będzie nam odpowiadał oryginalny, który był w zestawie to możemy sobie dokupić. Dzięki czterem nogą rod pody są bardziej stabilniejsze niż tripody co jest ich zaletą. Nie wszystkie ale większość rod podów nie możemy ustawić w pozycji niemal pionowej . Podkreślam jeszcze raz nie wszystkie. Rod pody, które posiadają dłuższe nogi bez żadnego wysiłku ustawimy w pozycji pionowej.

rod pod

fot.stojak z czterema nogami (rod pod)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

fot. buzz bary o różnym rostawie

Kupując statyw karpiowy należy zwrócić uwagę na następujące kryteria:

-stabilność

-jakość gwintów, w które wkręcamy dolniki i sygnalizator7y

-duża regulacja nóżek

-sprawna blokada

-materiał z jakiego jest wykonany

Więcej informacji na temat” Jak wybrać dobry statyw karpiowy” TUTAJ

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here