Wybór ciężarka karpiowego wcale nie jest prosty. Na jego wybór wpływ mają miejsca w których będziemy łowili między innymi: odległość od brzegu, woda stojąca lub płynąca, dno pełne podwodnych roślinności, zawady i podwodne korzenie, czyste czy muliste dno. Źle dobrany ciężarek znacznie zmniejsza nasze szanse na złowienie karpia. Jeżeli na dno muliste wybierzmy za duży ciężarek to podczas rzuty ugrzęźnie nam w mule a za nim poleci w muł nasza przynęta znajdująca się na włosie. Ciężarek dopieramy stosownie do naszego łowiska i techniki połowu.

Wywózka

Wywózka zestawów jest bardzo popularną techniką szczególnie na dużych akwenach. Dobrze wiemy że nie każdy zbiornik nam pozwala na używanie środków pływających. Wywożąc nasz zestaw mamy większe szanse na złowienie pięknego okazu cypriana, ponieważ nasz zestaw wraz z przynętą znajdzie się w miejscu, którym nęciliśmy idealnie położony na dnie. Jeżeli chodzi o wybór ciężarka, którego będziemy używali do wywózki to radzę używać ciężarka o masie minimum 100 g jeżeli będziemy wywozili na odległość do 100m. Natomiast jeżeli nasze wysondowane łowisko znajdzie się w odległości ok 150 m to ciężarki oczywiście większe. Do wywózki zawszę stosuję ciężarki zwane kolczastymi bombkami, ponieważ bardzo dobrze trzymają się dna inne ciężarki podczas fal i prądów podwodnych zostały ściągane przez żyłkę i przemieszczane wraz z przynętą w całkiem inne miejsce. Warto zwrócić na to uwagę bo przez złe dobranie ciężarka tak jak w tym przypadku zamiast ciężarka z kolcami wybierzemy ciężarek o opływowym kształcie bez kolców to przy łowieniu na większej odległości będzie on ściągany w inne miejsce, chociaż położymy zestaw w miejsce nęcenia a nie będziemy nawet  świadomi że  znajduje się w innym miejscu i pojawi się zasadnicze pytanie ” Czemu ryby nie chcą współpracować ?” to na pewno wina pogody. Nie zamiast osądzać pogodę przyjrzyj się swojej technice łowienia i przeanalizuj swój zestaw. Po przeanalizowaniu na pewno wyciągniesz wnioski. Takie to już uroki karpiarstwa. Tutaj musisz być na prawdę bardzo dokładny.

 Wody płynące

Do łowienia w wodach płynących o sporym uciągu wody stosujemy spłaszczone ciężarki lub najlepiej w kształcie kuli. Ponieważ nie mają aż tak dużej powierzchni jak inne ciężarki i stawiają mały opór płynącej wodzie i dlatego woda ich nie znosi.

 

D0 rzutów

Ciężarek podczas rzutów nie odgrywa tak istotnej roli jak nasze wędzisko czy żyłka, lub plecionka. Ale przede wszystkim musi mieć kształt aerodynamiczny aby nie stawiał wielkiego oporu w powietrzu i nie przemieszczał się podczas wykonywanego rzutu. Do rzutów używa się ciężarków wydłużonych, w których większy ciężar znajduje się w części przedniej ciężarka. Profesjonalna nazwa ciężarka to Arlesey Bomb.

 

Arlesey Bomb                                                                                                                                         Arlesey Bomb

 

W zaczepach

W śród podwodnych roślinności najbezpieczniej stosować ciężarki centryczne. Natomiast w zaczepach specjalanie wyprofilowany ciężarek o nazwie Trilob, który poprzez energiczne zacięcie odrywa się od dna.


                                                                                                         Ciężarek centryczny

 

Trilob

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here