Postanowiłem napisać ten artykuł w którym przedstawię najchętniej pobierane pokarmy, ponieważ jeżeli każdy z Was zapozna się z odżywianiem karpi to na pewno będzie odnosił lepsze sukcesy.

Wiemy oczywiście że karpie tak samo jak i każe inne ryby są zwierzętami zmiennocieplnymi. Temperatura ciała cyprianów jest zależna od temperatury wody łowiska lub akwenu w którym przebywają. Łatwo wyciągnąć z tego wnioski a mianowicie w różnych porach roku karpie jak i inne ryby mają inne zapotrzebowania pokarmowe. Karpie ja i zarówno wszelkie inne zwierzęta są tak wyszkolone że nie zjedzą “byle czego”. Pokarm pobrany przez karpia musi zawierać odpowiednie wartości odżywce, które karp wyczuwa czy znajdują się w naszej kulce proteinowej lub inne przynęcie. Kilka razy już słyszałem opowieści wielu karpiarzy, którzy mówili że kilkakrotnie robili testy polegające na testowaniu przynęt. Karpiarze podczas swoich zasiadek łowili na dwa rodzaje kulek. Jeden zestaw stawiali na kulkę gorszej jakości a drugi na kulkę lepszej jakości. Oczywiście wygrywały kulki lepszej jakości. Natomiast w pierwszym dniu najczęściej mieli brania na kulki gorszej jakości, które intensywnie pachniały. W kolejnych dniach sytuacja się zmieniała. Karpie nie ruszały tańszych kulek lecz były brania tylko na kulki dobrej jakości, które zawierają odpowiednie wartości odżywcze.

karpiowe przynety

Najważniejsze składniki pokarmowe dla karpi to:

1.Białka

Białka to wspaniały budulec tkanek wszystkich organizmów. Dlatego robią kulki “domowej roboty” powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na białka, która znajdują się w naszym mixie.

2.Węglowodany

Inaczej mówiąc to tradycyjne cukry, które dostarczają zapas energii zarówno karpiom jak wszystkim innym organizmom żywym i ludziom. Dlatego także przy produkcji kulek proteinowych musimy zadbać aby w naszym miksie znalazła się odpowiednia porcja węglowodanów.

3.Tłuszcze

Każdy organizm żyły musi zawierać odpowiedni poziom tłuszczów zarówno i ryby. Karpie pobierają tłuszcze nienasycone, które występują w nasionach roślin. Wspaniałym tłuszczowym dodatkiem do produkcji kulek jest olej łososiowy lub rybny, który doda do naszego mixu odpowiednią dawkę tłuszczów.

4.Minerały i Witaminy

Bardzo ważne dwa składniki pokarmowe zarówno dla ludzi jak i dla wszystkich organizmów żywych żyjących na ziemi.  Karpie minerały i witaminy głownie pobierają z pokarmów roślinnych, które także są bogate w żelazo, wapń oraz błonnik, który ułatwia trawienie.

Zwyczaje karpi

Karpie posiadają bardzo ciekawe zwyczaje. Postaram się je Wam krótko przedstawić.  Cypriany są wszystkożerne, zjedzą wszystko na co się natkną oczywiście tylko to co zmieści im się do pyska. Poszukując pożywienia przemierzają różne partie zbiorników, akwenów w których się znajdują. Podczas poszukiwania pożywienia żerują na powierzchni wody jak i również przy dnie. Natomiast najczęściej karpie żerują przy dnie.

Najbardziej lubiane smakołyki przez karpi czyli” KARPIOWE MENU”

1.Raki

2.Ślimaki

3.Małże

4.Nasiona i owoce drzew

5.Nasiona i owoce krzewów

6.Wodne rośliny ( pędy)

7.Pijawki

8.Kiełże

9.Ośliczki

10.Ochotki

11.Larwy owadów najczęściej są to larwy komarów

Mam nadzieję że przedstawione karpiowe menu oraz powyższy artykuł ułatwi wam dobór przynęt oraz produkcję domowych kulek proteinowych.

 

 

 

 

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here