Większość z wędkarzy, gdy już zakupią środek pływający ma problem z zarejestrowaniem go oraz wykonaniem numerów rejestracyjnych. Dlatego też postanowiłem napisać ten artykuł w którym przedstawię proces rejestrowania pontonu a także pokaże jak wykonać solidne numery rejestracyjne, które wytrzymają kilka lat.

REJESTROWANIE ŚRODKA PŁYWAJĄCEGO

Nie wszystkie środki pływające musimy rejestrować.Jeżeli nasz środek pływający będziemy używali do celów turystycznych to nie musimy go rejestrować, natomiast jeżeli będziemy go używali np. do połowów ryb czy też wywózki zestawów to koniecznie musimy zarejestrować.

Aby zarejestrować ponton lub inny środek pływający musimy udać się do Urzędu Miasta. Tam wypełniamy formularz podając nasze dane osobowe a także parametry środka pływającego. Na wyrobienie dowodu nie musimy długo czekać, ponieważ karty są wydawane od ręki. Przydzielają nam numery rejestracyjne, które musimy umieścić na naszym środku pływającym. Należy zwrócić uwagę na rozmiar liter i cyfr, który jest podany. Po zarejestrowaniu możemy pływać bez wahania.

WYKONANIE NUMERÓW REJESTRACYJNYCH

Dobrze wiemy że w przypadku pontonu bardzo często go rozkładamy i składamy więc nasze numery rejestracyjne powinny być wytrzymałe i wykonane solidnie aby były widoczne i nie ścierały się.Warto przyłożyć się do wykonania numerów abyśmy potem nie musieli ich poprawiać. Przedstawię Wam mój paten na widoczne i solidne numery, które się nie ścierają.

Na początek musimy udać się do firmy, która wykonuje banery reklamowe. Tak musimy złożyć zamówienie na nasz szablon, który wykonają nam z papieru samoprzylepnego. Należy pamiętać aby zakupić dwa szablony, ponieważ numery muszą znajdować się na dwóch burtach bocznych.Kosz takiego szablonu to zaledwie 20 złotych więc nie ma sensu wycinać samemu z tektury czy też innego materiału.

Po odebraniu numerów przyklejamy je na ponton.

DCIM100GOPRO

Następnie polecam zakupić marker wodoodporny najlepiej biały, ponieważ jest dobrze widoczny. Markerem wypełniamy litery i cyfry w naszym szablonie powtarzając tą czynność trzy razy aby marker idealnie pokrył burtę.

DCIM100GOPRO

Po kilku krotnym pomalowaniu czekamy aż marker dobrze zaschnie a następnie odklejamy szablon.

DCIM100GOPRO

Efekt końcowy

ponton

Tak wykonane numery rejestracyjne na naszym pontonie posłużą nam wiele lat. Testowałem kilka metod wykonana numerów i przyznam że nie ma lepszego sposobu od tego.

6 KOMENTARZE

 1. wydaje mi się iż trzeba udać się do starostwa pow. a nie UM. UM czy UG nie ma kompetencji aby rej. środek pływający czy np wydać kartę wędkarską.

 2. Kolego do samego wywożenia zestawów ( kije są na brzegu ) ponton nie musi być zarejestrowany. Ty czy ja mamy pozwolenie na APR ( amatorski połów ryb ) wędką. Definicja wędki : minimum 30 cm itd. Jeśli brak jest jakiegoś elementu np wędziska lub haczyka nie spełnia wtedy definicji wędki czyli my nie wędkujemy wywożąc zestawy. RAPR ani Ustawa nie przewiduje czynności okołowędkarskich co czasem ktoś próbuje mówić. Podobna sytuacja – nęcisz spodem czyli masz fizycznie wędzisko, kołowrotek, żyłkę i spomb lub rakietę. Czy potrzebna jest do tego karta wędkarska i zezwolenie ?
  Oczywiście lepiej mieć ponton zarejestrowany bo jeśli przyjdzie wypłynąć po rybę wtedy łowimy ryby wędką.
  JK

 3. JK bzdury opisujesz, co to ma do rzeczy czy wędkę masz na brzegu czy w pontonie, skoro wywozisz zestawy to wędkę masz na brzegu czyli łowisz, czyli masz wpis i masz używać zarejestrowanych środków pływających, skoro twoje pływanie nie jest związane z łowieniem, to nie powinieneś zostawiać wędek na brzegu. Inaczej jak pływasz rekreacyjnie to zwijasz wędki, nie wywozisz zestawów i nie łowisz.

 4. AL BERCIK na wykonanie numerów zużyłem tylko dwa markery wodoodporne. Wszystko zależy jakie markery kupisz. Bo podejrzewam że tańszych markerów było by potrzebne z 10 sztuk 🙂 . Według mnie jest to bardzo dobry sposób. W przeciwieństwie do wykonania numerów sprayem lub farbą nie ścierają się! Skoro uważasz że jest to zły sposób to pochwal się swoim. Czekam na twój patent ! 🙂
  Pozdrawiam

 5. Witam,

  osobiście wybrałem metodę naklejania numerów na specjalnej folii elastycznej zamówiłem na stronie niestworzone.pl tam gotowy numer na takie foli transportowej kurier dostarczył. Folia mocna trwała także polecam. Zastanwiam się by spróbowac teraz metodą szablonu z markerem zobaczymy co wyjdzie.

  pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here