Kupując kołowrotek karpiowy mamy podstawowy dylemat i zadajemy sobie pytanie jakie kołowrotek karpiowy kupić ? Wybrać kołowrotek z wolnym biegiem czy bez wolnego biegu? Jaki kołowrotek by nie był to musi mieć precyzyjny hamulec, który jest najważniejszym elementem naszej korbki.Jeżeli hamulec będzie zły to doprowadzi do zerwania naszej ryby. Karpiowy kręcioł powinien mieć szpulę pojemną minimum 200m żyłki 0,30 taki kołowrotek możemy przymocować do naszego wędziska. Ważnym elementem jest przełożenie, które do połowów karpi powinno wynosić od 4,7:1 do5,1:1. Im większe przełożenie tym mniejsze ryzyko utraty ryby podczas holu.

Kołowrotek z wolnym biegiem najczęściej spotykany w śród karpiarzy. W dzisiejszym karpiarstwie to standard. Stosowane do wywózki jak i do rzutów z brzegu są uniwersalne.

kolowrotki

Kołowrotki bez wolnego biegu bywają niezastąpione do wywózki oraz dalekich rzutów.

PS: Kupując kołowrotki karpiowe nie warto oszczędzać lepiej kupić kołowrotek od znanej zaufanej firmy, który będzie nam towarzyszył prze kilka lat niż tani, który po pierwszym holu ryby będzie do wyrzucenia.

 

3 KOMENTARZE

  1. Jesli chodzi o moje zdanie na temat kolowrotkow to uzywalem 2 sezony shimano ultegra 5500 XTC,moge tyle powiedziec,ze kolowrotki MEGA sa jeszcze 14000 ale to zalezy kto gdzie lowi naprawde bede zawsze za tymi kolowrotkami. Zbliza sie rok 2015 i zakupilem nowe mlynki ;D SHIMANO Big Baitrunner CI4 XTR A LC zobaczymy co potrafia w 2015 pozdrawiam i do uslyszenia!!!!!POZDRO

  2. Osobiście jestem zwolennikiem kołowrotków Daivy lecz o Shimano też słyszałem dobre opinie. Natomiast nie znoszę kołowrotków Tandem Baisa, które się bardzo szybko psują. Kolega miał kręcioły TB to po sezonie nie nadawały sie do niczego 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here