Karp-gatunki,budowa i rodzaje karpi

Występowanie karpi:

Karpie występują w wodach otwartych niemal na całym świecie. Żyją w rzekach,starorzeczach,sztucznych zbiornikach i rozlewiskach.

Budowa karpia:

Ciało ryby jest wydłużone i praktycznie okrągłe w przekroju poprzecznym. Otwór gębowy posiada dwie pary wąsików. Łuski mocno osadzone w skórze oraz długa płetwa grzbietowa.

Grzbiet ciemny,zielonkawobrązowy lub szarozielony.Boki natomiast jaśniejsze lub ciemnooliwkowe ze złocistym połyskiem.Brzuch żółtawo lub kremowobiały. Możemy spotkać dwa rodzaje płetw: szarawoniebieskie-nieparzyste oraz czerwone czyli parzyste.

Wiele odmian karpia odznacza się często bardzo silnym wygrzbieconym i szerokim ciałem oraz zanikiem łusek w niektórych miejscach ciała. Występują również odmiany całkowicie bezłuskie oraz karpie z łuskami tylko w pobliżu nasad płetw. Zostały wyhodowane również kolorowe karpie (czerwone,białe,pomarańczowe i wielobarwne).

Odmiany karpi

  • karp lustrzeń, inaczej zwany jako karp królewski (odmiana wyhodowana w Polsce)karp lustrzeń
  • karp pełnołuski

karp pełnołuski

  • karp golec (bezłuski)karp golec
  • karp koi- ozdobna odmiana karpia i bardzo rzadko spotykana w akwenach

Odżywianie czyli co jedzą karpie ? 

Karpie w szczególności żywią się larwami owadów,skorupiakami,glonami oraz mięczakami, których nie brakuje na dnie zbiorników. Zobacz więcej co jadają karpie ? 

Okres ochronny i wymiar ochronny karpia

Karpiarze pamiętajcie ! Zawsze wypuszczajcie swoje złowione ryby, jednak skoro już tak dokładnie opisuje karpia to wspomnę tez o jego wymiarze i okresie. Okresu ochronnego karp nie ma, natomiast wymiar ochronny to 30 cm oraz limit dzienny 3 sztuki.

Pozdrawiam

Janusz Jankulski