Bardzo często zadawane pytanie poprzez młodych jeszcze niedoświadczonych karpiarzy na które w tym artykule udzielę odpowiedzi.

Kiedy łowimy na owocowe kulki ?

Jak dobrze wiemy owocowe kulki zawierają mniej składników bogate w białka, krótko mówiąc zawierają mniej produktów mlecznych, które są bogate w białko. Więc na kulki owocowe łowimy latem gdy woda jest już nagrzana i karp nie potrzebuje dużej ilości białka, ponieważ w jego naturalnym środowisku czyli w wodzie występują już naturalne smakołyki takie jak: ślimaki itp. Więcej o naturalnych przynętach znajdziesz TUTAJ.

kulki proteinowe owocowe

fot.truskawkowe kulki doskonale sprawdzają się w upalne dni

Kiedy łowimy na kulki rybne ?

Kulki rybne posiadają o wiele więcej białka niż kulki owocowe, co nie oznacza że nie możemy dodać większej ilości produktów mlecznych do naszego owocowego miksu. Możemy kombinować jak tylko chcemy, lecz wróćmy do szczegółów. Jak wiemy wczesną wiosną tuż po roztopieniu się lody w wodzie nie ma jeszcze tyle naturalnego pokarmy dla karpi co w cieplejszych porach roku oraz woda jest wychłodzona, także brakuje podwodnych roślin. Krótko mówiąc przyroda budzi się dopiero do życia po zimowej przerwie. Skoro jest mniej naturalnego pokarmu, który to pokarm jest bogaty w białko to karp ma zapotrzebowanie na białko i musi czymś się odżywiać. W związku z tym nasze wiosenne kulki powinny być bogate w białko oraz najlepiej nam się sprawdzą kulki o aromatach rybnych.

Podobna sytuacja występuje późną jesienią gdy woda powoli się ochładza oraz na dnie zbiornika znajduje się coraz mniej naturalnego pokarmu dal karpi, który jest głównym źródłem białka. Białka brakuje a karp ma zapotrzebowania na białko bo jak dobrze sami wiemy białko to podstawowy budulec naszego organizmu. Więc z tego wynika że nasze jesienne kulki też powinny być bogate w produkty mleczne czyli białko.

kulki jesien

fot.rybne kulki z dodatkiem chilli są niezwykle skuteczne późną jesienią

Oczywiście wyżej wymienione sytuacje kiedy należy łowić na jakie kulki nie sprawdzają się w 100 procentach, lecz są to tak zwane książkowe przypuszczenia, które najczęściej się powtarzają. Bardzo często uda nam się złowić wczesną wiosną karpia na kulkę owocową co nie jest przypadkiem, lecz gustem karpia.

Mam nadzieję że dzięki temu krótkiemu artykułowi będziecie wiedzieć kiedy łowić na kulki rybne a kiedy na kulki owocowe.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here