Lato jest dla wielu z Nas najprzyjemniejszą chwilą w roku do spędzania zasiadek karpiowych. Dodam także że lato jest środkiem sezonu karpiowego. Podczas tej ciepłej pory roku karpie dosyć intensywnie żerują, lecz złowienie dużego karpia nie jest wcale takie łatwe. Dlatego  warto odpowiednio przygotować się do letniej zasiadki, aby osiągać jak nad wodą jak najlepsze wyniki.

LOKALIZACJA KARPI LATEM

Przed każdą zasiadką karpiową niezależnie od pory roku musimy zlokalizować miejsce ich przebywania, czyli miejsca które karpie systematycznie odwiedzają oraz intensywnie żerują. W słoneczne letnie upalne dni najczęściej w płytszych częściach niemal każdego akwenu spotkamy wygrzewające się karpie tuż pod powierzchnią wody. Jednak zlokalizowanie karpi wygrzewających się w promieniach słońca nic nam tak naprawdę nie daje, ponieważ nie zawsze będą w tych miejscach żerować a także przebywać. Dlatego musimy przed zaplanowaną letnią zasiadką dowiedzieć się jak najwięcej o wodze na której planujemy swoją zasiadkę. Warto zawsze się dowiedzieć jaka jest populacja karpi w danych zbiorniku oraz w jakich granicach wagowych są karpie a także czy znajdują się tam inne białe ryby, które jak wiemy bardzo często są przyłowem. Gdy już dowiemy się coś o wodze na której będziemy łowili możemy przejść do konkretów. Wybierając letnią miejscówkę należy zwrócić uwagę na natlenienie oraz temperaturę wody a także sprawdzić czy występuje naturalny pokarm. Na letnie zasiadki najlepszym rozwiązaniem będą zbiorniki, które mają dobre warunki tlenowe czyli natlenienie wody. Najczęściej będą to głębsze zbiorniki a także akweny zasilane rzekami, które dotleniają wodę. Wpływająca woda z rzeki dotlenia wodę w akwenie.

Należy także pamiętać o nawietrznej stronie zbiornika podczas silnych wiatrów. Tworzone przez wiatr fale uderzają o brzeg i automatycznie dotleniają wodę. W takich miejscach karpie także znajdują naturalny pokarm, który fala wypłukuje z dna.

Kolejne ciekawe miejsce na letnią zasiadkę to okolice kąpielisk. Dobrze wiem że karpiarze najczęściej omijają takie miejsca, ponieważ nie lubią hałasu i kąpiących się ludzi. Jednak w takich miejscówkach woda jest także mocno natleniona przez kąpiących się ludzi. Polecam osobiście okolice kąpielisk, ponieważ bezpośrednio na kąpielisku nie da się łowić ze względu na ludzi, którzy się kąpią i zachowują się głośno. Dlatego ich okolice będą także wspaniałym miejscem na letnią zasiadkę. Łowiąc w okolicach kąpieliska warto wywieź zestaw na noc w samo kąpielisko, ponieważ jak już wcześniej wspominałem woda jest tam bardzo dobrze natleniona.

 okolice kapieliska

Podczas letnich zasiadek bardzo istotna jest także temperatura wody. Należy wiedzieć że woda w płytszych częściach akwenu potrafi się nagrzać do takiej temperatury że nie będą chciały tam przebywać a także żerować. Dobra temperatura wody do letnich połowów wynosi maksymalnie 22 stopnie Celsjusza. W miejscach w których temperatura wody jest znacznie większe nie ma sensu łowić, ponieważ jak zauważyłem podczas obserwacji karpie w takiej temperaturze nie lubią żerować.

Latem warto także spróbować łowić w głębszych partiach zbiornika. Mam na myśli głębokość nawet do 6 metrów. W takich miejscach mogą panować komfortowe warunki dla karpi.Pamiętajmy że karpie będą w miejscach gdzie znajduje się ich naturalne pożywienie.

NĘCENIE

Lato jest to pora roku w której karpie bardzo intensywnie żerują, więc nęcimy dosyć dużo. Pamiętajmy aby nasza miejscówkę zanęcać także po każdej wyholowanej rybie. Nęcąc w ten sposób zatrzymamy ryby w naszym łowisku, dzięki czemu będziemy mieli systematycznie brania.

 DCIM100GOPRO

3 KOMENTARZE

  1. Też kilka razy łowiłem w miejscach gdzie woda miała około 25 stopni i ryby nie brały. Więc zgadzam się z autorem artykułu że najlepiej łowić w niższych temperaturach podczas letnich upalnych zasiadek.
    Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here