Skąd pomysł na założenie organizacji jaką jest Polska Federacja Wędkarstwa Karpiowego ?

Pomysł na założenie Polskiej Federacji Wędkarstwa Karpiowego wykreowało samo życie. Ludzie i ich marzenia spowodowały pewnego rodzaju ruch społeczny mający na celu zjednoczenie się i stworzenie organizacji mającej na celu działania propagujące wędkarstwo karpiowe nie nastawione na zysk, a jedynie promocję naszego pięknego hobby.
Od wielu lat na arenie krajowej działa wiele klubów i lokalnych stowarzyszeń, jednak brakowało ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej karpiarzy i stojącej na straży ich potrzeb.

Jakie są zadania PFWK ?

Stworzenie silnej organizacji karpiowej, pozwalającej realnie wpływać na zmiany, kształt oraz rozwój wędkarstwa karpiowego w naszym kraju.

Podstawowym zadaniem PFWK jest działalność statutowa oparta na pracy społecznej.
Zadania jak i cele można znaleźć w Statucie, jak i kodeksie etycznym PFWK.

http://www.pfwk.pl/modules/statut/
http://www.pfwk.pl/modules/kodeks/

Aktualnie nasze działania skupione są mocno wokół działalności sportowej. Jesteśmy organizatorem finału Mistrzostw Polski w Wędkarstwie Karpiowym Polish Carp Masters, opartego na systemie eliminacji. Projekt ten od lat nie zmienił swoich podstawowych założeń opartych na sportowej rywalizacji, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Oczkiem w głowie PFWK jest również pierwsze łowisko – Szmaragdowy Staw, zarządzane przez oddział złożony z członków stowarzyszenia. Naszym marzeniem jest to aby takich łowisk było znacznie więcej.

Od pewnego czasu prowadzimy również działania, zmierzające do powołania dyscypliny karpiowej, a co za tym idzie wyłonienia kadry narodowej, biorącej udział w oficjalnych Mistrzostwach Świata.

Pamiętajmy jednak, że do tego i wielu innych zadań potrzebujemy znacznie większej liczby członków.

Wszyscy mamy prawo wymagać od Federacji dużo więcej, jednak bez wyraźnego wsparcia ze strony środowiska karpiowego w postaci zjednoczenia się i wstąpienia w szeregi stowarzyszenia, ciężko będzie osiągnąć sukces i zrealizować ww. zadania.

 Jaki jest cel działalności Federacji ?

Nasze ambicje od początku naszej działalności pozostają takie same. Celem stowarzyszenia jest organizowanie i promowanie wędkarstwa karpiowego w zgodzie z zasadą złów i wypuść, rekreacji, sportu wędkarskiego, użytkowanie i ochrona wód. Działanie na rzecz ochrony przyrody i kształtowanie etyki wędkarskiej. Propagowanie etyki wędkarskiej wśród młodzieży. Współpraca z tymi, którzy tak jak my, chcą troszczyć się o nasze wspaniałe hobby. Organizowanie łowisk karpiowych dla członków PFWK i ich rodzin aby w spokoju i ciszy mogli spełniać się w tym pięknym sporcie. Pomoc dla tych, którzy zagubili się w nowoczesnym wędkowaniu i w swoich rozterkach szukają odpowiedniej drogi. Wspieranie klubów i wód karpiowych. Promocja zasady C&R wszędzie tam gdzie zapomina się o zasadach, umiarze i zdrowym rozsądku. Propagowanie naszych idei pośród organizacji, którym tak jak nam bliskie jest piękno przyrody. Przemiana złych nawyków wędkarskich w rzeczy dobre, o których kolejne pokolenia będą mówić.

Ile członków obecnie należy do PFWK ?

Cały czas za mało… zbyt mało abyśmy mogli w pełni realizować ambitne, wyznaczone cele, biorąc pod uwagę to, jak bardzo popularne w naszym kraju jest właśnie wędkarstwo karpiowe.

Ludzie stawiają przed nami duże wymagania, jednak sprawne funkcjonowanie naszej organizacji, w wielu kwestiach zależne jest od liczby posiadanych  członków, jak również ich zaangażowania.

Pamiętajmy, że PFWK to nie firma.  W skład Zarządu wchodzą ludzie – karpiarze, mający rodziny, pracę i swoje obowiązki. Nikt z nas nie pobiera wynagrodzenia i robi to wyłącznie
z pasji i dla wartości w jakie wierzymy. Pamiętajmy o tym. Wszyscy widzimy tylko efekt końcowy naszych działań. Nie widać setek godzin poświęconych przy organizacji chociażby projektu Mistrzostw Polski.

Wiele poważnych przedsięwzięć, jak choćby kolejne łowiska, wymaga funduszy, których
w chwili obecnej nie posiadamy.

Dajmy szansę PFWK, uwierzmy w jej sens i siłę, jaką możemy stanowić. Nie bójmy się organizacji, która powstała z myślą o ludziach, wspólnym hobby. Od nas samych zależy, czy wykorzystamy wielką szansę, jaka przed nami stoi. Nie zmarnujmy tego. Wstąpmy w szeregi Polskiej Federacji Wędkarstwa karpiowego i wspólnie budujmy lepszą, karpiową przyszłość.

Czy każdy może dołączyć do organizacji ?

Tak. Stowarzyszenie zrzesza członków zwyczajnych, wspierających oraz kandydatów na członka (osoby, które nie ukończyły 18 roku życia). Każdy kto złoży deklarację członkowską na piśmie, zaakceptuje Statut, Kodeks Etyczny PFWK oraz uchwały podjęte na ich podstawie może stać się członkiem stowarzyszenia. Polska Federacja Wędkarstwa Karpiowego jest dla wszystkich – mężczyzn, kobiet, dzieci, starszych i młodszych. Dla wszystkich, którym tak, jak nam, zależy na rozwoju i dobru wędkarstwa karpiowego w naszym kraju. Nie ważne, czy łowisz wyłącznie karpie, jaki masz sprzęt, czy umiejętności.  Jeśli łowisz zgodnie z zasadą “złów i wypuść”, dbając o poszanowanie przyrody, to PFWK jest właśnie dla Ciebie.

Kiedy powstała Federacja ?

Stowarzyszenie powstało w dniu 14 listopada 2009 roku. Polską Federacje Wędkarstwa Karpiowego została powołana do życia podczas Zebrania Założycielskiego przez 29 osób przybyłych z terenu całej Polski.

 Od tego momentu minęło już wiele czasu, podczas którego przeżyliśmy wiele wzlotów i upadków. Jesteśmy świadomi tego, iż cały czas uczymy się, starając wyciągać wnioski
z popełnianych błędów.

Wierzymy, że istnienie organizacji łączącej całe środowisko karpiowe ma sens, a najlepsze lata mamy jeszcze przed sobą.

Z poważaniem
Paweł Stępień
Prezes PFWK

Dziękujemy jeszcze raz panu Pawłowi Stępniowi za udzielenie wywiadu. Pytania zadawał nasz redaktor Michał Strzelecki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here